Depresif Bir Gençle İletişim

Depresif Bir Gençle İletişim

depresifEvde bir ergen varsa, muhtemelen konuşmaya çalışırken sessizlik veya belirsiz yanıtlar, müdahale etmediğiniz sürece gün boyu uyku eğilimi ve yüz yüze iletişim yerine telefonları ve bilgisayarları tercih etme eğiliminde olduğunu fark etmişsinizdir. Bu davranışlar çoğu gencin oldukça karakteristik özelliğidir, ancak depresyon belirtisi de olabilirler. Ruh halindeki ani değişiklikler, zihinsel sağlık belirtileriyle mi mücadele ettiklerini yoksa sadece ergenlik çağındaki belirtiler mi olduğunu merak etmenize sebep olabilir.

Konuya nasıl nazikçe yaklaşacağınız ve destek sunacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  1. Sor (ve sormaya devam et)

Sizi endişelendiren davranışları açıklayın:

Son zamanlarda arkadaşlarınla ​​neden pek zaman geçirmediğini merak ediyorum.

Endişeliyim çünkü her zamankinden çok daha fazla uyuyorsun.

Arkadaşların hakkındaki fikrini değiştiren ne oldu?

Seni neyin rahatsız ettiğini açıklayabilir misin?

“Bu şekilde hissetmene ne sebep oluyor?”

“Ölümü mü düşünüyorsun, ölmeyi mi?”

  1. Dinlemeye hazır olun

Açılmaya başladıklarında, işittiklerini hissetmelerine yardımcı olmak için aktif dinlemeyi kullanın. Konuşma zamanı geldiğinde tüm dikkatinizi onlara verin. Ne hissettiklerini tam olarak anlayamayabilirsiniz, ancak aşağıdaki gibi şeyler söyleyerek acılarını en aza indirmekten veya geçersiz kılmaktan kaçının:

Ah, bu o kadar da önemli değil.

“Bazen herkes böyle hissediyor.”

“Gençken her zaman karamsardım ama ondan büyüdüm.”

Bunun yerine şefkat ve onay sunun:

“Bu düşüncelerin sizi nasıl bunalmış hissettiğini görebiliyorum.”

“Kulağa acı verici geliyor ama yalnız değilsin. Seni desteklemek için buradayım. “

  1. Destek almalarına yardımcı olun

Merhametiniz ve rehberliğiniz çocuğunuz için büyük bir fark yaratabilirken, profesyonel destek tipik olarak semptomları iyileştirmenin en iyi yoludur. İlk başta terapi fikrine direnirlerse, bir okul danışmanı, aile pediatristi veya en sevdikleri öğretmenle konuşmak bu fikirle daha rahat olmalarına yardımcı olabilir. Diğer güvenilir yetişkinler onları ulaşmaya teşvik ettiğinde terapiyi düşünmeye daha istekli olabilirler.

Terapide neler olduğu hakkında konuşmak da süreci aydınlatmaya yardımcı olabilir. Bu konuda endişeli görünüyorsa, bir terapistin düşüncelerini dinleyeceğini, yargılamadan destek sunacağını ve daha iyi hissetmeye başlamanın yollarını keşfetmesine yardım edeceğini açıklayın.

  1. Onları biraz gevşetin

Çocuğunuzu aktif kalmaya ve ev sorumluluklarına dahil olmaya teşvik etmek, desteklenmiş hissetmesine yardımcı olabilir. Yine de, pek bir şey yapmaya hazır olmadıkları zamanlar olabileceğini anlayın.

Unutmayın, depresyon bir hastalıktır. Grip olmuş olsalardı, onlara ev işlerinden ve okul işlerinden biraz uzaklaşırdınız, değil mi? Depresyon yine de onların enerjisini tüketebilir ve normal çabalarını göstermelerini engelleyebilir.  Rezonans terapileri ile var olan bu enerji blokajlarını ortadan kaldırıp tekrar enerji akışı sağlanarak ergenlik çağındaki çocuğunuzun bu sürecine destek olabilirsiniz.

Megalife Rezonans Merkezi’nde gençler ve ebeveynleri için yaptığımız ruhsal dengeleme ve bach çiçekleri terapileri hakkında bilgi edinmek için bizi arayabilirsiniz.

Megalife Rezonans Merkezi

Tel: 0216 223 00 43