Stresi azaltmaya yardımcı olacak besinler

Stresi azaltmaya yardımcı olacak besinler

Stresli ve kaygılı hissediyorsanız, rahatlama isteği oldukça doğaldır. Ara sıra meydana gelen stres nöbetlerinden kaçınmak zor olsa da, kronik stres fiziksel ve duygusal sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Kalp hastalığı ve depresyon gibi hastalıklarla karşılaşma riskinizi arttırabilir. İlginç bir şekilde, bazı yiyecek ve içecekler stresi azaltmaya yardımcı besinler olarak tavsiye edilir.

Stresi Azaltmaya Yardımcı Besinler Nelerdir?

İşte diyetinize eklemek için stres giderici beş besin;

  1. Matcha Tozu

Stresi azaltmaya yardımcı olacak besinler Matcha yani yeşil çay tozu, güçlü stres giderici özelliklere sahip bir amino asit olan L-theanine açısından zengin olduğu için sağlık üzerinde önemli etkileri vardır. Matcha, gölgede yetişen yeşil çay yapraklarından yapıldığı için bu amino asit diğer yeşil çay türlerinden daha iyi elde edilmektedir.

Bu işlem, L-theanine dahil belirli bileşiklerin içeriğini artırır. Hem insan hem de hayvan çalışmaları, matcha’nın, L-theanine içeriği yeterince yüksek ve kafeini düşükse stresi azaltabileceğini göstermektedir. Örneğin, 15 günlük bir çalışmada, 36 kişi her gün 4.5 gram matcha tozu içeren kurabiyeler tüketmiştir. Bir plasebo grubuna kıyasla, stres belirteci tükürük alfa-amilazının aktivitesinde önemli ölçüde azalma yaşamışlardır.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6512570/

  1. Pazı

Stres azaltan besinler Pazı stresle mücadele eden besin ögeleriyle dolu yapraklı yeşil bir sebzedir. Sadece 1 fincan (175 gram) pişmiş pazı, vücudunuzun stres tepkisinde önemli bir rol oynayan magnezyum için önerilen alım miktarının %36’sını içermektedir. Bu mineralin düşük seviyeleri, anksiyete ve panik atak gibi durumlarla ilişkilidir. Artı, kronik stres vücudunuzun magnezyum depolarını tüketebilir, bu da bu minerali özellikle stresli olduğunuzda önemli hale getirir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6298677/

  1. Kimçi (Kimchi)

Stresi azaltacak besinler Kimchi, tipik olarak napa lahanası ve bir turp türü olan daikon ile yapılan fermente bir sebze yemeğidir. Kimchi gibi fermente gıdalar, probiyotik adı verilen ve vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin bakterilerle doludur. Araştırmalar, fermente gıdaların stresi ve endişeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.

Örneğin, 710 genç yetişkinde yapılan bir çalışmada, fermente gıdaları daha sık tüketenler daha az sosyal kaygı semptomu yaşamışlardır. Diğer birçok çalışma, probiyotik takviyelerin ve kimchi gibi probiyotik açısından zengin gıdaların ruh sağlığı üzerinde yararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, muhtemelen ruh halinizi doğrudan etkileyen bağırsak bakterilerinizle olan etkileşimleridir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3904694/

4.Enginar

Enginar, inanılmaz derecede konsantre bir lif kaynağıdır ve özellikle bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besleyen bir tür lif olan prebiyotikler açısından zengindir. Hayvan çalışmaları, enginarda konsantre olan fruktooligosakkaritler (FOS) gibi prebiyotiklerin stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bir inceleme, günde 5 gram veya daha fazla prebiyotik tüketen kişilerin, daha az anksiyete ve depresyon belirtileri yaşadıklarını ve ayrıca yüksek kaliteli, prebiyotik açısından zengin diyetlerin stres riskinizi azaltabileceğini göstermiştir. Enginar, sağlıklı bir stres tepkisi için gerekli olan potasyum, magnezyum ve C ve K vitaminleri bakımından da zengindir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3560823/

  1. Sarımsak

Sarımsak, glutatyon seviyelerini artırmaya yardımcı olan kükürt bileşiklerinden zengin bir gıdadır. Bu antioksidan, vücudunuzun strese karşı ilk savunma hattının bir parçasıdır. Dahası, hayvan çalışmaları, sarımsağın stresle mücadeleye yardımcı olduğunu ve anksiyete ve depresyon belirtilerini azalttığını ileri sürmektedir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2792615/

Çok sayıda yiyecek, stresi azaltmanıza yardımcı olabilecek besin ögelerini içermektedir.

Matcha tozu, yağlı balıklar, kimchi, sarımsak, enginar ve pazı yardımcı olabilecek besinlerden birkaç tanesidir. Doğal olarak stresi azaltmak için bu besinlerden bazılarını diyetinize dahil etmeyi deneyebilirsiniz.

Scroll to Top