Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık : Kullanılan bir madde, alkol, sigara veya yapılan bir davranış üzerinde kontrolün kaybedilmesidir. Kontrolsüz kullanılan maddeler ya da gerçekleştirilen davranışlar bağımlılık oluşturma riski taşımaktadır. İnsanlar madde, alkol, sigara, kumar, teknoloji, herhangi bir eşya veya davranış gibi pek çok şeye bağımlı olabilmektedir. Bağımlılıklar ikiye ayrılmaktadır.

  1. Fiziksel Bağımlılık ; Kişi bağımlı olduğu maddeyi sadece keyif etkisi nedeniyle değil bedeninde zamanla gelişen bir takım fiziksel değişimlerin zorlaması ile kullanır. Madde vücuda alınmadığı takdirde titreme, sinirlilik, öfke kontolsüzlüğü, bulantı, kusma, terleme ve üşüme gibi olumsuz belirtiler ortaya çıkabilir.
  2. Psikolojik Bağımlılık ; Maddeye alışma, aklından çıkartamama, onsuz yapamayacağına inanma, istek duyma halidir. Madde alınmadığı taktirde anksiyete, sinir gibi psikolojik belirtiler ortaya çıkabilir.

Kişide fiziksel bağımlılık ve psikolojik bağımlılık aynı anda görülebilir. Fiziksel bağımlılığın tedavisi, psikolojik bağımlılığa oranla daha kolaydır. Psikolojik bağımlılıktan kurtulmak kişinin isteğine bağlıdır ve uzun terapi süreci gerektirebilir.

Biorezonans terapileri fiziksel bağımlılıktan kurtulmak için güçlü bir destek sağlayarak süreci kolaylaştırmaktadır. Biorezonans terapilerinin kullanım alanlarından bazıları aşağıdadır.

  1. Sigara Bırakma  Terapisi
  2. Alkol Bırakma Terapisi
  3. Kilo verme / Kilo Alma Terapileri
  4. Alerji Terapileri
  5. Bağışıklığın Desteklenmesi
Kartal Biorezonans Merkezi

Scroll to Top