Nikotin Ve Sigara Bağımlılığı Döngüsü

Büyük küçük her yaş grubundan sigara kullanıcısıyla karşılaşmak bu kadar doğal karşılanırken bunun nedenleri gereği kadar düşünülmemektedir. Tek bir dal sigaranın zararının olmayacağının düşünülmesi, arkadaş hevesi yaşayarak minik bir deneme ya da sıkıntı anında bir sığınak görülen sigara ilerleyen zamanlarda önüne geçilemeyen bir bağımlılık, uğruna sağlığın bile kaybedildiği bir tutsaklığa dönüşmektedir. Nikotin Ve Sigara Bağımlılığı Döngüsü

Peki bu tutsaklıkta nikotin bağımlılığının etkisi nedir ya da başka bir ifadeyle sigarayı bırakmak isteyen bir kişinin nikotine olan bağımlılık derecesi bırakmak konusunda ne kadar belirleyici olmaktadır?

Nikotin Ve Sigara Bağımlılığı Döngüsü

Nikotin sigara içenlerin bu maddeye bağımlı olmasının temel nedenidir. Sigaranın yoğun dumanı içilmesiyle birlikte akciğerler tarafından sünger misali emilir. Nikotinin dağılım yarı ömrü 15 ila 20 dakika ve kandaki yarı ömrü ise 2 saattir. Bu nedenle sigara tiryakileri 2 saat gibi bir zaman geçtikten sonra tekrar nikotin alma ihtiyacı duymaya başlarlar. Tiryakileri sigaradan bir nefes aldıklarında nikotin hızla beyne taşınır, bunun sonucunda ise sinir hücreleri arasındaki boşluğa yerleşmeye başlar. Sonuç olarak dopomin salınması gerçekleşir ve beyin bu salgıyla birlikte buna neden olan kaynağın tekrarını ister. Bu durumu dürtü olarak da kabul edebiliriz. Sigara tiryakisinin bir süre sigara içmemesi durumunda beyin tarafından bir dürtü oluşturulur ve bu dürtü tekrar sigara içmeyi destekler.

Sigaradan kurtulmak için adım atmış kullanıcıların vücudunu arındırdığı ilk madde bu yüzden nikotin olmaktadır. Sigara tiryakilerinin sigara bırakma serüveninde yardım aldıkları nikotin bantları, nikotin sakızları yoksunluk döneminde kişiyi rahatlatmaktadır. Bununla birlikte nikotin bağımlılığı öyle hafife alınacak, kolayca kurtulunacak bir bağımlılık değildir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki her 3 sigara kullanıcısından 2’si sigarayı bırakmak için yılda en az iki kez girişimde bulunur ve bu girişimlerin tümü başarısız olur.

Tütün kaynaklı yoksunluk sendromları ara verme, azaltma ya da kullanımına son verme durumunda şiddetli şekilde ortay çıkan fiziksel ve ruhsal değişikliklerdir. Bu değişiklikler geçicidir ancak kullanıcının bu geçiciliğe ulaşması için ciddi bir çaba göstermesi gerekir. Çünkü yoksunluk belirtileri hızla tırmanış gösterdikten sonra yavaş yavaş düşüş gösterecek ve kişinin kararlı davranışının sonunda sona erecektir.