Sigara Bağımlılığı nedir?

Sigara nasıl bırakılır?

Sabah kahvaltınızı yapmadan önce sigara içiyor musunuz? Sigara içmek için her türlü sıkıntıya katlanıp, sigarasız kaldığınızda kişilik değiştirecek kadar kendinizi kaybeden bir bağımlı mısınız?  Bu kadar sıkıntıyı sağlığınızı, geleceğinizi, çocuklarınız ve çevrenizdekilerin sağlığını tehlikeye attığınızı bilerek çekiyorsunuz. Neden?

Sigara iki tip bağımlılık yapar.

 1. Fiziksel bağımlılık (Nikotin Bağımlılığı)
 2. Psikolojik bağımlılık (Bilinçaltı Bağımlılığı)

Sigara, içildikten sonra mutluluk veren duygular uyandırır. Bu sebeple sigara içenler gitgide içtikleri miktarı artırma eğilimindedirler. Sinir sistemi nikotine adapte oldukça içilen miktar yine artar, böylece kandaki nikotin miktarı da artar. Sigarayı bırakmaya çalıştığınızda vücudunuz fiziksel olarak nikotinin eksikliğine reaksiyon gösterirken, bir yandan da psikolojik olarak alışkanlıklardan kurtulmakla yüz yüze kalırsınız. İkisini birden göğüslemek oldukça zor bir iştir.

Fiziksel bağımlılık (Nikotin Bağımlılığı)

Nikotin eksikliği sebebiyle yaşadığımız sıkıntılardan bazıları şunlardır.

 • Yorgunluk
 • Depresyon
 • Hassasiyet
 • Sinir bozukluğu,
 • Kızgınlık
 • Uyuma güçlüğü
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Baş Ağrısı
 • İştah Artışı

Bu sıkıntılar kişiyi yeniden sigaraya başlamaya sevk eder çünkü nikotin seviyesi eski düzeye çıkınca sıkıntılar kaybolur. Sıkıntılar son sigaranızdan sonra 48 ila 72 saat içerisinde doruğa çıkacaktır. Daha sonra azalarak 1 ~ 2 ay içinde tamamen bitecektir. Bu süre nikotinin tamamen vücuttan atıldığı süredir ve kişinin bağımlılık seviyesine bağlıdır.

Psikolojik bağımlılık (Bilinçaltı Bağımlılığı)

Bilinçaltı bağımlılığını aşmak sigara bırakma sürecinin önemli aşamalarından biridir.  Yıllarca yemekten sonra, çok yorulduğunuzda, stresli olduğunuzda, çok keyifli olduğunuzda, arabaya bindiğinizde, sabah uyandığınızda, üzüldüğünüzde, sevindiğinizde vb. burada yazılan ve yazılmayan başka bir sürü iyi ve kötü durumlarda sigaranın her zaman bize iyi geldiğine inandık (inandırıldık). Artık bu gibi durumlarda otomatik olarak sigara yakacak kadar sigara bağımlısıyız. Sigara bırakırken bilinçaltımızdaki bu bağlantıları kırmamız gerekiyor.

Bilinçaltımızın bizi sigara içmeye yöneltecek her türlü duruma karşı hazırlıklı olmalıyız. Bilinçaltımızın oyunlarına karşı sigara ile ilgili aslında bugüne kadar inandırıldığımız her şeyin büyük bir yalan olduğunu, içmeye devam edilmesi halinde gelecekte büyük acılar yaşanabileceğini düşünmeliyiz.

Örneğin; Güzel bir yemeğin arkasından içilen keyif sigarısı !!! Yıllarca böyle düşündürüldük ve her yemeğin arkasından sigara içtik. Peki hiç düşündük mü acaba içtiğimiz o sigara yüzünden mi yemekten daha fazla tat ve keyif aldık, yoksa sigara içerek kanımızdaki nikotin canavarını da doyurduğumuz ve onun da ihtiyacını karşıladığımız için de geçici olarak rahatlama mı sağladık? Nikotin canavarını beslemek zorunda kalmasaydık yediğimiz yemekten yine de tat ve keyif alabilir miydik?

Biorezonans ile sigarayı nasıl bıraktırıyoruz?

Megalife Terapi merkezinde sigara bırakmak isteyen misafirlerimizin vücudunda bulunan nikotinin frekansları silinerek, nikotinin vücut için istenmeyen madde olarak algılanması sağlanır. 55 dakika süren terapi sonunda vücudumuz artık nikotini ihtiyaç olarak değil, tehdit olarak algılar ve nikotine karşı detox (yenilenme) başlatır. Detox üç gün sürer, bu süre sonunda nikotin vücuttan idrar ve ter yoluyla tamamen atılır.

Biorezonans yardımıyla sigara bırakan kişiler nikotin bağımlılığının yan etkilerini hissetmedikleri için sigara bırakabilme oranları çok daha yüksektir.

Biorezonans Sigara Bırakma Merkezi – İstanbul