Sigara Tiryakilerinde Nikotin Bağımlılığı

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Sigara tiryakilerinin en büyük derdi sigaranın büyük bir bağımlılık yaratması ve bu bağımlılığın bir türlü sonlandırılamamasıdır. Öyle ki sigara kullanan hemen her tiryaki en az bir kez sigarayı bırakma çabası içine girmiş ancak çok azı bunu başarabilmiştir. Oysa diğer tüm bağımlılıklarda olduğu gibi sigara da terk edilmesi belki zor bir alışkanlıktır ancak imkansız değildir. Sigara Tiryakilerinde Nikotin Bağımlılığı

Sigarayı Bırakma Aşamasında:

Sigarayı bırakmanın ön koşulu kendinizle ciddi bir anlaşma yapmaktır. Yapacağınız bu anlaşmaya koşulsuz uymalı ve ne olursa olsun kararınızdan dönmemelisiniz.

Sigaradan uzak durmaya çabaladığınız dönemde sigara içilen ortamlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz.

Sigaranın yerine bir şeyler koyabilirseniz bu yolculuğu daha kolay tamamlarsınız. Söz gelimi meyve tüketmek, sakız çiğnemek gibi.

Sigara fiziksel bir bağımlılık olduğu kadar aynı zamanda psikolojik bir bağlılıktır. Bu nedenle spor yaparak, farklı hobiler geliştirerek sigaradan uzak durmayı başarabilirsiniz. Özellikle açık havada yapacağınız uzun yürüyüşler sizi rahatlatacaktır.

Sigara Tiryakilerinde Nikotin Bağımlılığı

Nikotin İhtiyacının Bitişi:

Sigara bağımlılığının temelinde nikotin alışkanlığı yatar. Diğer ifadeyle vücudun nikotini unutması ile birlikte sigara bağımlılığı da son bulur. Sigara tiryakiliği sigara kullanımının kapsadığı zamanla doğru orantılıdır. Vücudunuz ne kadar uzun yıllar nikotin almaya devam etmişse nikotinden arınma zamanı da o ölçüde uzamaktadır. Bununla birlikte sigara bırakma serüveni için genel hatlar belirlemek mümkündür. Söz gelimi sigarayı bırakma sürecinde kesin kurallarınız olmalı. Gün içinde kahvenin yanında yakmayı planladığınız bir sigara sizi başarısızlığıa götürür. Bu yüzden “ya hep ya hiç” sloganıyla hareket etmelisiniz. Yine sigarayı bıraktığınız ilk bir hafta sizin için kritik dönemi ifade etmektedir. Özellikle bu süreçte çok iradeli davranmalı ve yaşadığınız iniş çıkışlardan etkilenmemelisiniz. Buna ek olarak her tiryakide küçük değişiklikler gösterse de nikotin yoksunluğunun krizlere neden olma süreci 10 gündür. İlk 10 günü atlatmayı başarırsanız vücudunuz nikotinden ümidini keseceği için nikotin ihtiyacını eskisi kadar yoğun duymazsınız.

Sigara tiryakilerinde nikotin bağımlılığı 3 ay içinde son bulur. Ancak bunun netleşmesi için kullanıcının da net ve şeffaf olması gerekir. Arada bir yapılan kaçamaklar bu durumu baltalar ve süreç uzar. Kendinize verdiğiniz sözü tutar ve son sigaram dediğiniz sigarayı gerçekten son sigaranız yapabilirseniz 3 ay gibi kısa bir sürede sigaradan tamamen kurtulmuş olursunuz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top