Sigarayı Azaltmanın Yolları

Bir sigara tiryakisi olarak içtiğiniz her sigaranın vücudunuza ne büyük zararlar verdiğini biliyor, pişmanlık duyuyor ama bir türlü sigaradan kopamıyorsanız izlemeniz gereken sigara bırakma yöntemi “azaltarak bırakma” olmalıdır. Çünkü kimi sigara tiryakileri sigarayı hayatlarının merkezine yerleştirmiştir ve ne olursa olsun onu terk etme gücünü kendilerinde bulmazlar. Bu nedenle onlar için en geçerli yol gün be gün içtikleri sigara sayısını azaltmaktır.

Sigarayı Azaltmanın Yolları:

Sigarayı azaltarak ilerleyecekseniz uygulamanız gereken ilk adım güne sigarayla başladığınız saatleri bir düzene sokmanız. Söz gelimi her sabah ortalama 9 – 10 gibi kalkıyor ve 11 civarında ilk sigaranızı içiyorsanız biraz oyalanarak bu saati 12’ye kaydırmaya çalışın. Bunu her sabah onar dakika kaydırmayı başarırsanız bir hafta sonra içtiğiniz sigara sayısında azalma sağlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz bu sigara bırakma yönteminde ilerlerken her iki sigara yakma aralığında oynayarak da gün içinde içtiğiniz sigara sayısında azalmayı yakalayabilirsiniz. Her saat başı sigara yakma alışkanlığınız varsa bu süreyi 70 – 75 dakikaya çıkarmaya çalışın.

Her zaman içtiğiniz sigara markasını değiştirmek de oldukça isabetli bir karar olacaktır. Bu sayede tadına alışkın olmadığınız sigarayı yakmak için o kadar da hevesli olmayacaksınız. Sigara tiryakileri belli bir markaya alışmışlardır ve hep aynı marka sigarayı içerler, bu yüzden de o tada karşı bir alışkanlık oluşur. İşte alışılmış bu tadı terk etmek size eskiden aldığınız zevki vermez. Sigara azaltma uygulaması bu sayede daha kolay olur.

Sigaranızı içerken dibine kadar içme alışkanlığından vazgeçin. Farz edin ki sizi bekleyen birileri var ya da bir yere yetişmeniz gerekiyor, yarıya gelmiş sigaranızı söndürün. Bu yolla da içtiğiniz, doğal olarak da vücudunuza aldığınız nikotin miktarını azaltmış olursunuz.

Son bir öneri sigara içilen arkadaş ortamından bir süre uzak durun hatta tam tersi bir durum gerçekleştirerek sigara içmeyen arkadaşlarınızla vakit geçirmeye çalışın. Çünkü sigara içenlerin yanında birbirinizden görüp ortalama saat başı yaktığınız sigarayı yarım saatte bir yakmaya başlarsınız. Eğer içilmeyen ortamda bulunuyorsanız da bu süre 2 saate kadar uzayabilir. Bu durum sizin lehine olacaktır.

Scroll to Top