Sigarayı bırakmak için ne yapılmalı?

Sigarayı bırakmak için;

Sigarayı bırakmak isteyen kişiler; sigarayı bırakmaya istekli ve kesin kararlı, zihinsel olarak kendini hazırlamış olmalıdır.

Bilindiği üzere sigara kullanımı; fiziksel ve psikolojik olarak 2 tür bağımlılığa yol açmaktadır.

PSİKOLOJİK BAĞIMLILIK: Bireyin sigaraya yüklediği anlamlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani bir davranışın çok sayıda ve uzun süre tekrarı ile ortaya çıkan alışkanlıklar toplamıdır.

Kişi hiçbir destek almadan, kendi çabasıyla sigarayı bırakmaya çalışırsa; sinirlilik, gerginlik, mutsuzluk-anlamsızlık gibi durumlarla yani nikotin bağımlılığıyla savaşarak irade gücünü kullanmak zorunda kalır.

Bu nedenle;  kazanılan alışkanlıkların zorluk yaşamadan değiştirilebilmesi ve fiziksel bağımlılığın ortadan kaldırılabilmesi için destek ve yardım almaya ihtiyaç duyulması normaldir.

FİZİKSEL BAĞIMLILIK: vücudun nikotin isteğinin periyodik olarak tekrar etmesi durumudur.

Bireyin günlük kullandığı sigara miktarına bağlı olarak, içilen son sigaranın söndürülmesinden başlayarak vücudun nikotin deposunda eksilme-geri çekilme olur.

Örneğin; günde 1 paket sigara kullanan bir bireyde ortalama 30 ile 60 dakika arasında mutsuzluk, boşluk hissi, huzursuzluk, gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu durum nikotin eksikliği-yoksunluğu yani nikotin bağımlılığı olarak tanımlanır. Sigara bırakmak için biorezonans yöntemi en güçlü desteği sağlamaktadır.

SİGARAYI BIRAKTIKTAN SONRA;

Vücudunuzdaki temizlenmeyi kolaylaştırmak açısından özellikle ilk iki hafta bol su içmenizi öneriyoruz. Günlük içtiğiniz su miktarının üzerine 1,5 litre daha eklemeniz; detoksu (temizlenme) hızlandıracaktır böylelikle toksinlerden arınmanız daha hızlı ve kolay olacaktır.

Sigarayı bıraktıktan sonra; toksinlerden arınmayı kolaylaştırmak adına ilk gün kahve, ilk iki gün alkol almamalısınız.

Tempolu yürüyüşler yaparak bol temiz hava alınız,

Aklınıza sigarayı getiren davranışlar ikiz davranışlardır; 48 saat geçtikten sonra kahve içmek, alkol almak, sigara içilen ortamlarda bulunmak gibi eski alışkanlığınızı çağıran davranışları özellikle yapmalısınız.

Hiçbir alışkanlık ömür boyu devam etmek zorunda değildir. Alışkanlıklar kazanılmış davranış ve düşünce kalıpları oldukları için istendiğinde terk edilebilir.

İstanbul Biorezonans Merkezi  –  Ataşehir Biorezonans Merkezi – Bostancı Sigara Bırakma Merkezi

Scroll to Top