Tütüne Son

İnsanlar belli nedenlere dayalı olarak hayatlarının değişik dönemlerinde sigara alışkanlığı kazanır ve bununla hayatlarına devam ederler. Sigara alışkanlığının dayandığı zemin arkadaş özentisi, anne babadan görerek özenti oluşması, sıkıntılı geçen ergenlik dönemi ya da yalnızlık duygusunu bastırma isteği olabilir. Kaynağı her ne olursa olsun tütün vücut için azılı bir düşmandır ve tiryakilerin bunu fark etmeleri büyük bir adımdır.

Sigaradan kurtulmak istemek aslında bu iş için atılmış büyük bir adımdır ve mutlaka arkası gelecektir. Yani bağımlıda bahsettiğimiz bu isteğin oluşması sigarayı bırakmasının daha kolay olacağı anlamına gelmektedir.

 

“Tütüne Son” Diyebilmek İçin Neler Yapabilirsiniz ?

Hayatınızdan bu illeti söküp atmak istiyorsanız “Ben başarırım.” cümlesini sık sık kendinize tekrarlayın. Bunun olumlu etkilerini kısa sürede kendi psikolojinizde göreceksiniz. Bir anlamda kendinizi cesaretlendirerek kararlılık oluşturmuş olacaksınız.

Ailenizi yanınzda hissedin. Sigarayı bırakmanın belki de en büyük yardımcısı aile desteğidir. Yalnız olmadığınızı ve zor zamanlarınızda sevenlerinizin hep arkanızda olduğunu bilin. Bu duygu sizi cesaretlendirecek, güçlendirecektir.

Sigara kullanımının yoğun olduğu ve özellikle kapalı olan mekanlar sizin sigara isteğinizi tetikleyeceği için uzak durmanız gereken başlıca mekanlardır. Bu tip yerlerde hem sigaranın kokusunu yoğun olarak alır ve siz de içmek istersiniz hem de kapalı mekanlar başarmaya çalıştığınız duruma ket vurur. Bunun yerine açık havada kısa yürüyüşler yapmak, hoşunuza giden kitaplar okumak, eğlenceli bir mizah dergisi alarak sahilde dinlenmek size çok çok daha iyi gelecektir emin olun.

Grup terapileri sigara tiryakisinin yalnız olmadığı, aslında bu sorunla kendisi gibi birçok insanın başetmeye çalıştığını gördüğü yerlerdir. Bu anlamda çok iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Yaşadığınız yer bunun için uygunsa mutlaka grup terapilerine katılın. Psikolojik yönden kendinizi çok daha güçlü hissedersiniz.

Sigarayı bırakmak için deneyebileceğiniz etkili bir yol da biorezonans terapilerinden destek almaktır. Biorezonans bir cihaz uygulaması olup vücudunuza verilen frekanslarla zihninizdeki nikotin isteğini sonlandırır. Bu sayede sigara içme isteği duymadan kolay şekilde “tütüne son” diyebilirsiniz. Bu terapi uygulamasında kişinin hazırbulunuşluk düzeyine göre birkaç seans sonunda sigara artık tamamen hayatınızdan çıkmış olur.

Scroll to Top